Mezinárodní den sester: Děkujeme za to, že jste!

13. 5. 2024

Povolání sestry, ale i ostatních ošetřovatelských profesí má klíčovou a nezastupitelnou roli při podpoře zdraví, prevenci a léčbě nemocí. Sestry provázejí člověka vlastně po celý život – stojí u jeho zrodu, pomáhají při léčbě nejrůznějších onemocnění a často jsou oporou na konci jeho cesty. Připomínáme si to každý den, ale dnes k tomu máme speciální příležitost.

Na 12. května totiž připadá Mezinárodní den sester a ošetřovatelství, který se slaví v den narozenin Florence Nightingale - anglické zdravotní sestry, zakladatelky dobrovolné ošetřovatelské služby a zakladatelky první školy pro výcvik ošetřovatelek v Londýně, ženy, která je považována za symbol profesionálního ošetřovatelství. Vedoucím nelékařským pracovníkům ve Fakultní nemocnici Olomouc k jejich svátku popřáli dobrovolníci z Dobrovolnického centra a k přání přidali i drobné dárky v podobě ručně vyráběných mýdel a bylinek v květináči. „Při této příležitosti poděkovali všem sestrám za jejich profesionální práci a ochotu pomáhat druhým, uvedla Marija Aleksićová, koordinátorka Dobrovolnického centra FN Olomouc.

Obrázek 1: Dobrovolníci poděkovali vrchním sestrám a potsažmo všem sestrám a ošetřovatelům k jejich svátku a poděkovali za jejich práci.

 

„V tento významný den bychom rádi poděkovali všem sestrám za jejich fyzicky i psychicky náročnou práci, empatii, obětavost, nasazení a úsilí, které své profesi věnují. Uvědomujeme si, že sestry jsou pro naše zdravotnictví zcela nepostradatelné. Rádi bychom jim a všem ošetřovatelským profesím alespoň symbolicky vyjádřili podporu, obdiv a respekt k jejich každodenní práci. Jsme rádi, že i ve Fakultní nemocnici Olomouc máme skvělý sesterský tým, na který můžeme být právem hrdí. Děkujeme za to, že jste!“ poděkovala specialista ošetřovatelství FN Olomouc Adéla Kolková.

Jako poděkování nelékařskému personálu FN Olomouc natočili studenti a studentky Fakulty zdravotnických věd UP Olomouc video, které zveřejnili na sociálních sítích. „Paní přednostce Ústavu ošetřovatelství Daniele Bartoníčkové za video děkujeme. Věřím, že bude mít opět velký úspěch, stejně jako vloni,“ sdělila Andrea Drobiličová, náměstkyně nelékařských oborů FN Olomouc.